szczotki do szczotkowania na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho – czy warto?

Szczotkowanie ciała na sucho stanowi peeling i masaż w jednym. To prosty, tani zabieg, który możemy przeprowadzić samodzielnie w domowym zaciszu. Szczotkowanie na sucho, na które moda przywędrowała do nas z Dalekiego Wschodu z pewnością uzupełni zabiegi domowego SPA.

Czy warto stosować szczotkowanie ciała na sucho? O czym należy wiedzieć, zanim zabierzemy się za szorowanie naszej skóry? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu oraz w jaki sposób prawidłowo go wykonywać? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie we wpisie!

Masaż szczotką na sucho – w jakim celu?

Szczotkowanie ciała na sucho stosuje się przede wszystkim w celu złuszczania naskórka, ze względy na dobre działanie peelingujące i wygładzające. Ponadto zabieg ma na celu pobudzenie krążenia krwi oraz limfy.

Jakich korzyści możemy spodziewać się stosując szczotkowanie na sucho? Przede wszystkim dobrego, odprężającego masażu 🙂 Oprócz tego możemy liczyć na:

 • pobudzenie krążenia krwi,
 • oczyszczenie ciała z nadmiaru toksyn,
 • wygładzenie skóry oraz jej ujędrnienie,
 • redukcję cellulitu,
 • ograniczenie powstawania rozstępów,
 • napięcie i uelastycznienie skóry,
 • złuszczenie martwego naskórka,
 • pozbycie się problemu z wrastającymi włosami,
 • dobre przygotowanie skóry na kolejne etapy pielęgnacji.

Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania

Choć szczotkowanie ciała na sucho może być wykonywane w przypadku każdego rodzaju skóry, to pewne przeciwwskazania do zabiegu istnieją. Przeciwwskazaniami do szczotkowania na sucho są:

 • rany,
 • podrażnienia skóry,
 • trądzik,
 • świeże blizny,
 • łuszczyca,
 • skóra atopowa,
 • stany zapalne skóry,
 • żylaki,
 • zmiany na tle bakteryjnym lub wirusowym.

W trakcie szczotkowania na sucho omijamy znamiona i pieprzyki. Kiedy należy jeszcze zachować szczególną ostrożność? W przypadku tendencji do pękania naczynek.

Jak szczotkować ciało na sucho?

Przede wszystkim delikatnie i z wyczuciem tak, aby zabieg nie sprawiał Wam dyskomfortu czy bólu. Istotny jest również nacisk szczotki na skórę – tu zdecydowanie należy przesadzać. Nacisk należy zmniejszyć w miejscach bardziej delikatnych, jak dekolt czy brzuch.

Jak prawidłowo szczotkować ciało na sucho? Przede wszystkim stosując się do zasady od dołu do góry (ma to związek w układem naczyń limfatycznych oraz przepływem limfy), w kierunku serca. Sam zabieg należy zacząć od stóp, nóg, następnie tułów, brzuch i dekolt. Szczotki nie należy zbytnio dociskać, to również kwestia indywidualna, same wyczujecie z jaką intensywnością najlepiej Wam będzie przeprowadzać szczotkowanie na sucho.

W przypadku masowania pośladków czy nóg możemy zwiększyć nacisk oraz wdrożyć mocniejsze ruchy. Na brzuchu należy wykonywać okrężne ruchy (zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara), zaś w przypadku rąk zaczynamy od dłoni, ku górze, kończąc na ramionach. Do masażu pleców warto zastosować szczotkę z długim uchwytem.

Do samego zabiegu nie stosujemy żadnych kosmetyków (kremów, balsamów czy olejków).

Szczotkowanie na sucho może być również wykonywane na skórze twarzy, aczkolwiek uważam, że jest to zbyt delikatny obszar, aby traktować go szczotkowaniem.

Szczotkowanie skóry na sucho – jak często i jak długo?

Szczotkowanie skóry na sucho warto wykonywać codziennie lub przynajmniej co drugi dzień. Choć na samym początku zabieg może nie wydawać się zbyt przyjemny, to po kilku razach z pewnością się przyzwyczaicie.

Należy zaznaczyć, że efekty szczotkowania na sucho wystąpią wtedy, gdy będziemy wykonywać zabieg regularnie.

Ile czasu należy przeznaczyć na szczotkowanie? Warto zarezerwować sobie przynajmniej 5-10 minut dziennie.

Szczotka do szczotkowania na sucho – jak wybrać?

Na rynku znajdziemy dość duży wybór szczotek do masażu na sucho. Swoją szczotkę bambusową kupiłam w Rossmanie (cena 19,99 zł). Posiada ona zarówno pasek do włożenia ręki, jak również długą, wyciąganą rączkę, co znacznie ułatwia wykonywanie szczotkowania na plecach. Szczotka bardzo dobrze mi się sprawdza, jest dość wytrzymała. Mobilna rączka znacznie ułatwia wykonywanie zabiegu na różnych obszarach ciała.

Warto poszukać szczotki z naturalnym włosiem, o optymalnej twardości (nie za twarda i nie za miękka). Zaleca się unikania szczotek o włosiu syntetycznym, gdyż mogą powodować podrażnienia skóry.

Jak dbać o swoją szczotkę? Należy umyć ją po każdym użyciu mydłem lub szamponem, wypłukać samą wodą oraz odstawić do wyschnięcia (włosiem do dołu). Odradza się natomiast suszenia szczotki na kaloryferze.

Szczotkowanie na sucho – efekty

Jakie efekty zauważyłam szczotkując ciało na sucho? Przede wszystkim skóra stała się gładsza, napięta, bardziej jędrna, miękka i przyjemna w dotyku. Koloryt skóry został bardziej wyrównany. Mam wrażenie, że po szczotkowaniu skóra lepiej „przyjmuje” kosmetyki stosowane w kolejnych etapach pielęgnacji. Pierwsze efekty zauważyłam po około tygodniu stosowania zabiegu.

Szczotkowanie ciała na sucho to doskonałe wzbogacenie domowego SPA, posiada wiele korzyści, przy regularnym stosowaniu. To również doskonały sposób na relaks i przygotowanie skóry na dalsze etapy pielęgnacji. Stanowi dobrą alternatywę dla mechanicznych peelingów do ciała. Wystarczy kilka minut dziennie, aby móc cieszyć się piękną, gładką i jędrną skórą.

Uważajcie jednak – szczotkowanie na sucho uzależnia! 🙂